home

JPanoramaMaker - tutoriál

jPanoramaMaker's logo

Po spuštění programu (start.bat [sh]) uvidíte nejprve konzoly a pak prázdné okno. Konzole si nevšímejte, ale můžete v ní sledovat průběh programu a hlavně chybová hlášení. V prázdném okně zmáčkněte F1, čímž zobrazíte toolbar (nebo prostě okno jen někam přeuňte, toolbar je tam vždy s vámi:-)Klikněte na Add fotos, čímž do projektu přidáte Fotky/Fotku (fotky z této ukázky jsou ke stažení zde: IMG_0122.jpg IMG_0123.jpg IMG_0124.jpgDejte Open. Pokud by se žádné fotografie nezobrazily, patrně "odjeli" z výhledu a zmáčkněte reset movement .Použijte zoom, aby se vám s fotkami lepe pracovalo. posun celého panoramatu se činí najetím myši k okraji plochÿ plátna.
Poskládejte si fotečky tak aby "navazovaly"Na prostředním obrázku klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte auto brightness computing. V otevřeném dialogu klikněte na SET, jakmile se projeví změna dialog zavřete.Opět na  na prostředním obrázku klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte preview alpha, abyste se přesvědčili že je vše v pořádku.zmáčkněte opět F1 a dejte Export. Ujistěte se že máte  zaškrklou volbu Biggest a zaškrké Edit perspective, jinak vás program vyzve k vybrání souboru kam má exportovat ořízlé panorama.(případně neořízlé ale bez zakřivení horizontu) - obě tyto volby mohou být vaším častým přáním (proč deformovat když to není nutné že:)


Nyní se fotky spojili tak, že nejsou vidět hrany :-D a objevilo se okno editoru horizontu. Kdykoliv se můžete vrátit kliknutím na Switch to panoramaEditor. Pomocí zoom opět nastavte velikost obrázku tak, abyste na něj pěkně vyděliV novém oknu vyberte v poli Method hodnotu middle a v poli inerpolation vyberte hodnotu N-polynomial. Žlutá čára symbolizuje míru  zakřivení  vzhledem k fialové..
pozn.: Pokud by žlutá čára tvořila nějakou anomálii je nutné odstranit problémový "bod" pomocí primary data operation (viz manual)


Do textového  pole vedle export napište kam chcete panorama uložit. (případně zvolte pomocí "..." )
Klikněte export.
Výsledkem je neořízlý zakřivený obrázek, se kterým to chce ještě trošku hraní
.
Následuje ukázka pohrání:
Obrázek si otevřu ve windowsovském malování a oříznu si ho tak aby zbylo co nejmíň "nefotky", ale abychom nepřišli o význačné body. POZOR  mspaint VÝRAZNĚ snižuje kvalitu fotek!!! (ale mě se s ním ořezává výborně:)
Toto oříznutí je silně subjektivní, proto to JPanoramaMaker nedělá za vás.


nakonec v nějakém kvalitním editoru (jako třeba GIMP či PaintShop) doretušujeme (pomocí nástroje clone brush) chybějící části:*******HOTOVO*********

1) program  JPanoramaMaker toho umí mnohem více. Zkuste počíst manuál, a hlavně fotit, fotit a fotit :)
2) program opravdu neumí vertikání panoramat, ale snadno je vytvoříte když fotky otočíte o 90° , spojíte a otočíte zpět ;)